[vc_row equal_height=”yes” rtl_reverse=”yes” css=”.vc_custom_1541939959809{padding-top: 30px !important;padding-bottom: 60px !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_custom_heading text=”دانشگاه بیرجند ستاره شرقی دانش و نگین خردورزی خراسان جنوبی” font_container=”tag:h2|font_size:30|text_align:right” use_theme_fonts=”yes” link=”|||”][vc_column_text]

تاریخچه

دانشگاه بیرجند براساس موافقت شورای گسترش آموزش عالی در سیزدهم خرداد ماه ۱۳۵۴ در قالب یک مؤسسه آموزش عالی به ریاست زنده یاد پروفسور محمدحسن گنجی از دانش آموختگان مدرسه شوکتیه و پدر علم جغرافیای نوین ایران تأسیس شد.

فعالیت آموزشی و علمی این دانشگاه از مهرماه سال ۱۳۵۶ با پذیرش ۱۲۰ دانشجو در سه رشته کارشناسی شیمی، فیزیک و ریاضی آغاز گردید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مجتمع آموزش عالی تغییر یافت و مراحل رشد و شکوفایی خود را با سرعت بیشتری ادامه داد. در سال ۱۳۶۸ به مجتمع دانشگاهی تبدیل شد و به لحاظ موقیعت شایسته علمی در اسفندماه ۱۳۷۱ به دانشگاه بیرجند ارتقاء یافت.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”239″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

وضعیت کنونی

 •     دانشگاه بیرجند به عنوان قطب علمی و آموزشی شرق کشور و بزرگترین و قدیمی ترین مؤسسه آموزش عالی استان خراسان جنوبی با بیش از ۴۰ سال سابقه و کارکرد علمی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی بالغ بر ۲۴ هزار نیروی متخصص تربیت نموده است.
 •     این دانشگاه همه ارکان یک دانشگاه کامل را دارد و از هیئت امناء و هیئت ممیزه مستقل برخوردار می باشد.
 •     دانشگاه بیرجند دارای حدود ۱۲ هزار دانشجو در ۳۴۰ کدرشته در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.
 •     دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) این دانشگاه حدود ۳۰ درصد جمعیت دانشجویی را تشکیل می دهند و ۵۰۶ دانشجوی دکتری در ۵۲ کد رشته مشغول به تحصیل و تحقیق می باشند.
 •     دانشگاه بیرجند با 350 نفر عضو هیئت علمی دارای بیشترین توان علمی و پژوهشی استان خراسان جنوبی است.
 •     کارمندان دانشگاه بیرجند با تعداد 354نفر خدمات اداری،کمک آموزشی، پشتیبانی و رفاهی را در بخشهای مختلف انجام می دهند.
 •     دانشگاه بیرجند دارای ۱۱ دانشکده در سه پردیس شوکت آباد، امیرآباد و پردیس شهداء است که به ترتیب تأسیس عبارتند از: دانشکده علوم، دانشکده کشاورزی، دانشکده مهندسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشکده هنر، دانشکده علوم ورزشی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشکده علوم ریاضی و آمار، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست،دانشکده برق و کامپیوتر و دانشکده فنی فردوس.
 •     دانشکده فنی و مهندسی فردوس، آموزشکده کشاورزی سرایان، آموزشکده کشاورزی سربیشه و آموزشکده معدن نهبندان از جمله مجموعه های اقماری دانشگاه بیرجند در سطح استان خراسان جنوبی هستند.
 •     دانشگاه بیرجند در راستای انجام رسالت آموزشی و علمی خود دارای 53 هزار مترمربع فضای آموزشی و 113 هزار مترمربع فضای رفاهی و کمک آموزشی ملکی می باشد.
 •     دانشگاه بیرجند به عنوان یک قطب علمی افزون بر نقش موثر در پویایی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه سهم مهمی در ارتقای بیرجند، مرکزیت یافتن و تکوین هویت نوین آن را به خود اختصاص داده است.
 •     جذب دانشجویان خارجی از اولویتها و اهداف دانشگاه بیرجند است و هم اکنون ۷۹ دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند.
 •     در راستای گسترش ارتباطات علمی وبین المللی در سه سال اخیر دانشگاه بیرجند با ۲۱ دانشگاه مطرح خارجی تفاهم نامه همکاری علمی امضا کرده است.
 •     دانشگاه بیرجند با توان پژوهشی بالا از نظر نیروی انسانی و امکانات قابل قبول پژوهشی تاکنون بیش از ۳۰۰ طرح پژوهشی ،صد ها مقاله علمی پژوهشی ، ثبت اختراع، ترجمه و تألیف کتب متعدد توسط اساتید مجرب و دانشجویان خلاق و کسب رتبه دوم انعقاد قرارداد پژوهشی کشور را داشته است .
 •     دانشگاه بیرجند براساس رتبه بندی مؤسسه تایمز که یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی جهان است در زمره ۱۱۰۲ دانشگاه برتر جهان و در بین دانشگاه های داخلی در رتبه ۱۶ قرار دارد.
 •     دانشگاه بیرجند براساس آخرین رتبه بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمره دانشگاه های جامع سطح ۲ در تراز عملکرد ملی و با مأموریت محوری توسعه آموزش، پژوهش و فناوری و کمک به رفع چالش های ملی قرار گرفته است.

بیانیه ماموریت دانشگاه بیرجنـد

دانشگاه بیرجند با نیروهای انسانی فعال و پرتلاش در جهت دستیابی به مرزهای دانش و بومی سازی و گسترش آنها بویژه در دانش های نوین و پیشرفته، پرورش نیروهای انسانی متخصص، خلاق، متعهد و متناسب با نیازهای محلی، ملی و منطقه ای، تقویت هویت فرهنگی ملی ـ اسلامی نقش ارزنده ای در جهت توسعه پایدار ملی ایفا می کند.

چشم انداز دانشگاه بیرجند در افق ۱۴۰۴

دانشگاه بیرجند از طریق مدیریت اثربخش و کارآمد، برخوردار از منابع مالی پایدار و متنوع، همکاری های گسترده منطقه ای و بین المللی و همچنین نظارت، ارزیابی و اعتبار سنجی مداوم عملکرد سازمانی طی ۵ سال آینده در نظام رتبه بندی دانشگاه ها بین چارک اول و در افق ۱۴۰۴ در دهک دوم دانشگاه های تابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (دولتی) و دومین دانشگاه بین المللی شرق کشور قرار می گیرد[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1572734125945{padding-top: 30px !important;padding-bottom: 90px !important;background-color: #ec406a !important;}”][vc_column width=”1/4″][cdb_animated_counter color_scheme=”light” value=”15″ label=”استاد مجرب”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][cdb_animated_counter color_scheme=”light” value=”1200″ label=”دانشجوی عضو سایت”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][cdb_animated_counter color_scheme=”light” value=”700″ label=”ساعت ویدئو”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][cdb_animated_counter color_scheme=”light” value=”72″ label=”دوره اموزشی”][/vc_column][/vc_row]